Hoppa till sidans innehåll

10mila laguppställningar + löpar PM

28 APR 2022 16:18
Lagen till årets 10mila nästa helg vid Ånnaboda är klara. Vi ser nu fram emot en fin och rolig helg med bra prestationer Kilsbergsterrängen.
  • Uppdaterad: 28 APR 2022 16:18

Löpar PM är uppdaterat efter torsdagens samling på Farstanäset.

PM för löpare version 2, 2022-05-05

Laguppställning nedan för herrlagen är justerade, ev senare justering kommer enbart att uppdateras i Eventor 

Återbud på Backis och Fredrik Larsson. Nils Eklöv och Patrik Blidefalk går in i andralaget. Hugo och Johannes flyttas upp till förstalaget.

 

Ungdom

Lag 1
Str		Nivå	Gafflad
1	3,7	Orange	ja      Emma Henriques
2.1	3	Gul     Nej     Rut Lundin
2.2	3	Gul     Nej     Blenda Sanden
3.1	3,7	Orange  Ja      Simon Wenzin 
3.2	3,7	Orange  Ja      Carl Wännman
4	4,6	Orange	Ja      Johannes Norrby

I banlängden ingår in/utgående snitsel med 900 m.
Ålder upp till och med 16 år.
Minst två sträckor ska springas av flickor.
På sträcka 2 och 3 får två löpare delta parallellt (dubblering). Start: Lördag 7 maj kl. 10.30 Målgång: Cirka kl. 12.05 Omstart: Cirka kl. 13.30

Damer

Lag 1
Str	        Gafflad	
1	6,9	ja	Annick Maister	
2	6	ja	Sanna Hedberg	
3	9,3	nej	Hanna Lagerberg	
4	5,3	ja	Alicia Schandl	
5	9,1	ja	Tilde Backlund	

Lag 2
Str	       Gafflad	
1	6,9	ja	Sofia Zilling
2	6	ja	Emma Henriques
3	9,3	nej	Marielle Larsson
4	5,3	ja	Rut Lundin
5	9,1	ja	Lisa Österling

Reserv:
Anna Schandl
I banlängden ingår in/utgående snitsel med 900 m.
Sträcka 4 har medeldistanskaraktär Start: Lördag 7 maj 13.15 Målgång: Cirka kl. 17.15 Omstart: Cirka kl. 19.00

Herrar

Lag 1
Str 	        Ljus	Gafflad		
1	11,3	natt	Ja	Georg Eklöv	
2	7	natt	Ja	Niklas Erlandsson	
3	11,3	natt	Ja	Mattias Ivarez		
4	7	natt	Ja	Filip Möller	
5	15,5	natt	Nej	Oleksandr Marchuk	
6	6	n/g	Ja      Ludvig Sigrand	
7	6	g/d	Ja      Christer Ivarsson	
8	7	dag	Nej	Johannes Norrby	
9	9,6	dag	Ja	Hugo Lindbärg	
10	12,2	dag	Ja	Tomas Holmberg	

Lag 2
Str		Ljus	Gafflad	
1	11,3	natt	Ja	Martin Sigrand 
2	7	natt	Ja	Mattis Sandén
3	11,3	natt	Ja	Jesper Lagerberg
4	7	natt	Ja	Johan Sisell
5	15,5	natt	Nej	Arnaud Wack
6	6	n/g     Ja      Nils Eklöv	
7	6	g/d	Ja      Olle Sandén	
8	7	dag	Nej     Linus Skatt
9	9,6	dag	Ja	Patrik Blidefalk
10	12,2	dag	Ja	Anton Kupriiets

Resever:
Johan Markstedt (standby i Husqvarna)

I banlängden ingår in/utgående snitsel med 900 m.
Sträcka 6 och 7 har medeldistanskaraktär.
Start: Lördag 7 maj kl. 21.30 Målgång: Cirka kl. 07.20 söndag Omstart: Cirka kl. 09.00

10milasamling

På torsdag 5 maj kommer vi ha en samling på Näset med pepp och information inför 10mila. (Gäller ej ledare och ungdomar som springer ungdomserien.) 

Återbud

Eventuella återbud i dam- och herrlag lämnas till Anders Hedberg
Ansvarig UK för dam- och herrlag är Anders Hedberg med stöd av Mattias Ivarez, Jesper Lagerberg och Christer Ivarsson.

Ungdomslag hanteras av Max Wenzin och Maria Henriques.

Skribent: Anders Hedberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
OK Södertörn - Orientering
Box 148
12323 Farsta

Besöksadress:
Farstanäsets Friluftsgård Orienterarvägen 10
12352 Farsta

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: sekreterare@oksodert...

Se all info

 

 


Sponsorhuset

Om sponsorshuset 


 


Hitta ut Farsta


 Stockholm trail


Stockholm CIty Cup - Sprintorientering


OK Södertörn ingår i 25-manna föreningen.