Hoppa till sidans innehåll

Preliminära laguppställningar 10mila

16 APR 2019 21:15
Lagen till 10mila är klara till 80% procent, slutgiltiga lag kommer att presenteras efter tävlingar i helgen.
  • Uppdaterad: 16 APR 2019 21:15

Om laguttagning

UK bestående av Anders Hedberg och Göran Hellgren för dam och Herr. För ungdom Anders Hedberg, Martin Sigrand och Maria Clevnert.

I Dam och herrlag är några platser fortfarnade öppna och beslut kommer att fattas efter Tävlingar i påsk, Observations tävlingar imför 10-mila i Påsk är 20/4 Södertälje IF/OK Klemmingen, Långdistans samt 21/4 IFK Enskede, Långdistans. Vår strävan är att fatta beslut om de sista platserna i laget på tisdag den 23 april

Kriterier för UK 

Lagen 

Herrar

Start:          Lördag 27 april kl. 20.30
Målgång:   Cirka kl. 07.00 söndag 

Lag 1
1   12,2	Ja	Dag/skymning	Nikolai Petrovets/Taras*
2   11,7	Ja	Natt		Filip Möller	
3   5,9		Ja	Natt		Fredrik*/Georg	
4   17,7	nej	Natt		Alexander S/Alexander F*	
5   11,2	Ja	Natt		Pierre Martinez	
6   10,2	Ja	Natt		Georg/Fredrik*/Alex S		
7   8,7 	Ja	Natt/Gryning	Mattias Ivarez	
8  11,9		Ja	Gryning/Dag	Alvis Reinsson	
9   5,1		Ja	Dag		Hugo*/Taras*/Ludde*	
10 13.8		Ja	Dag		Nikita Gurevish/Alexander F*/Alex S	

Följande 5 löpare är aktuella för 2 platser i lag 1 Hugo Lindbärg, Fredrik Larsson, Taras Rachuk, Ludvig Sigrand and Alexander Frolov
Lag 2 1 12,2 Ja Dag/skymning Hugo V or Runner from team 1 2 11,7 Ja Natt Runner from team 1 3 5,9 Ja Natt Runner from team 1 4 17,7 nej Natt Jesper Lagerberg or Runner from team 1 5 11,2 Ja Natt Martin Sigrand 6 10,2 Ja Natt Bohdan Griaziev 7 8,7 Ja Natt/Gryning Anders Jacobsson 8 11,9 Ja Gryning/Dag John Svanberg 9 5,1 Ja Dag Göran Hellgren 10 13.8 Ja Dag Runner from Team 1
Reserv: Johan Markstedt, ytterligare reserver på hemmapplan önskas

Damlag

Start:         Lördag 27 april kl. 13.15 
Målgång:  Cirka kl. 17.10 

Lag 1
1	7,3	Ja	Hanna Lagerberg	
2	6,2	Ja	Tilde Backlund	
3	9,8	nej	Catherine Taylor	
4	4,2	Ja	Annick Meister	
5	8,5	Ja	Tove Lagerberg

Reserv till lag 1 utses efter påskhelgen vid behov
Lag 2 1 7,3 Ja Marie Vuitton 2 6,2 Ja Elisabeth Larsson 3 9,8 nej Sara Möller 4 4,2 Ja Katarina*/Ella* 5 8,5 Ja Sanna Hedberg
Ella och Katarina är aktuella för en plats i lag 2
Lag 3 1 7,3 Ja Katarina/Ella* 2 6,2 Ja Ester Andersson 3 9,8 nej Sofia Zilling 4 4,2 Ja Alicia Schandl 5 8,5 Ja Daniella Renner

Reserv: På Plats Lena Erlandsson, ytterligare reserver på hemmaplan önskas

Ungdom

Start:           Lördag 27 april kl. 10.15
Målgång:   Cirka kl. 12.15

 

Lag 1
1	4,7	Ja	Björn Renner	
2	4,9	Ja	Niklas Erlandsson	
3	4,2	nej	Alica Schandl	
4	4,5	Ja	Elisabeth Larsson	

Reserv: Ester Andersson
Lag 2 1 4,7 Ja Ester Andersson 2 4,9 Ja Linus Skatt Lovis de Villers 3 4,2 nej Rut Lundin Johannes Norrby 4 4,5 Ja Märta Vigle Regler - Ålder upp till och med 16 år. - Minsttvå sträckor ska i sin helhet besättas med flickor varav sista sträckan är obligatorisk. - På sträcka 2 och 3 är det tillåtet att ha två löpare

Återbud och reserver

Om du får förhinder sjuk/skadad  så meddela UK så fort som möjlligt så att vi får chans att tillsätta en reserv. Inte med i något lag men kan tänka dig att vara reserv meddela UK så fort som möjligt.

Slugiltiga lag

Kommer att läggas upp i Eventor senast påTorsdag den 25 april, Information om resa mm kommer att presenteras på hemsidan samt efter träningen på Tordag den 25/4, information finns även att läsa i tidigare nyhet om tiomila

Skribent: Anders Hedberg
Epost: This is a mailto link

Postadress:
OK Södertörn - Orientering
Box 148
12323 Farsta

Besöksadress:
Farstanäsets Friluftsgård Orienterarvägen 10
12352 Farsta

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info