Träningar i närhet av vår klubbstuga på Farstanäset. Kontrollerna är markerade med reflex och kodsiffra. Övningarna passar bra att både springa som dag och nattövning. Perfekt för träningslägret eller träningsdag inför säsongen.
Träningar i närhet av vår klubbstuga på Farstanäset. Kontrollerna är markerade med reflex och kodsiffra. Övningarna passar bra att både springa som dag och nattövning. Perfekt för träningslägret eller träningsdag inför säsongen.
Flack kulturmark vid Ågestasjön banan har många riktningsförändringar och för att lyckas behöver du jobba med att hitta en bra attackpunkt. I Mörtsjön byter terrängen karaktär till storkuperad tuff Södertörns terräng. Sträckorna är av långdistanskaraktär riktigt fint om du hittar de bästa stråken.
Teknikövning i Svartviksskogen
Banan har en blandning av korta och längre sträckor. Träna på att öka farten på de längre sträckorna gå rakt på eller orientera med stöd av de stråk och höjdpartier som finns. Planera sträckan och hitta en sista säkra (attackpunkt) och lugna ner tempot innan du tar kontrollen.
Banan finns i två varianter, som vanlig karta och på karta utan ledstänger
Kontrollplock med massor av riktningsförändringar. En bra övning för att få upp orienteringsflytet inför säsong.Hela banan har 54 kontroller och är en mil lång. Möjlig att avkorta på flera ställen.
Full fokus krävs för att minimera och undvika misstag. Sätt ett rimligt personligt mål för den tekniska prestationen innan passet.
område: Svartvik, Högmora och Solbacken
Övningar kostar 50 kr st eller 100 kronor för hela paketet. Har ni andra behov så kan vi hjälpa till med exempelvis långpass och skräddarsydda övningar enligt era behov.
För mer information kontakta Anders Hedberg
E-post: andersjhedberg@gmail.com
Mobil: 0727-175727