Dela nyhet
Sockerchock och fina priser på ungdomsavslutningen
30 nov 2025
Det var festligt värre på årets ungdomsavslutning, då vi på första advent firade alla barn som tränat och tävlat med oss i OK Södertörn under 2025.
Stämningen var hög, kanske på grund av den galet stora kakbuffén, men också för att vi kunde uppmärksamma många starka insatser under året.
Vinnarna i klubbmästerskapens olika klasser fick fina plaketter. Guldkängan delades ut till de två ungdomar - Sixten Stark Hultgren och Olivia Hållstedt - som deltagit på flest aktiviteter i år. Klubbens två Höstraketer, Alma Rimpi och Johannes Roginski, fick diplom och presentkort. Höstraketen går till den tjej och kille som enligt ledarna utvecklats mest i höst. Men alla barn och ungdomar som varit med och tränat och tävlat har såklart lärt sig massor i år, så det blev diplom och pris till varenda en.
Nu till den viktigaste frågan: blev det fika kvar? Jadå, klubbens vuxna gottegrisar kan vara lugna. Det finns många överblivna bakverk i såväl frys som skafferi i klubbstugan.